ДОВІДНИК ХОРМЕЙСТЕРА : підручник, посібник
Ірина Апалькова
(Переклад:
Апальков Олександр)
— Склянка Часу*Zeitglas,
2020.
— 94 с.
— (Серія: підручники, посібники).
— м.Канів. — Наклад 300 шт.
Можливість автографа.
ISBN: 978-617-7425-45-7
Жанр:
— Пізнавальна література
— Культурологія
— Філософія культури
Анотація:
Нова книга Ірини Апалькової – «Довідник хормейстера» привертає увагу читача до складної багатовимірної проблематики хормейстерської професії. «Довідник...», адресований молодим музикантам, фахівцям культурно-просвітницького напрямку, широкому колу любителів музики, фактично, є давноочікуваним посібником з фахових питань, підручником, у якому методична вивіреність, послідовність викладу є наслідком багаторічного професійного досвіду авторки – викладача хормейстерських дисциплін, керівника хору.
Актуальність цієї книги безумовна: компактний виклад матеріалу, заглибленість у предмет – секрети хормейстерської праці у роботі з самодіяльним (аматорським) хором – охоплює різноманітні аспекти фахової діяльності; практично, це готова програма навчання та самостійної роботи для хормейстерів аматорських хорів.
* Посібник „ Довідник хормейстера” можна придбати післяоплатою (60 грн.+ поштові витрати), замовивши його у видавництві: zeitglas@ck.ukrtel.net або zeitglas.kaniv@gmail.com
Лінк із зображенням книжки:
|
Керівник самодіяльного хорового колективу
Наявність кваліфікованого керівника – необхідна умова плідної роботи колективу; його кваліфікація визначає рівень виконавської майстерності хору.
Завдання, яке стоїть перед керівником хору, вимагають від нього різних здібностей та вмінь, серед яких – організаторські, педагогічні, музичні.
Наявність організаторських здібностей необхідна умова для об`єднання спільною метою людей різного віку, освітнього рівня, культурного розвитку і уподобань. Головним є вміння поєднувати різні види роботи одночасно, що є показником високого професіоналізму. Керівник ... [ Показати весь уривок ]
хору є педагогом, який повинен виховувати любов до музики, добрі смаки, розвивати художні інтереси та створювати у колективі творчу атмосферу, без якої неможливий розвиток.
До основних критеріїв, які повинен мати керівник-педагог, слід віднести:
- гностичні вміння, які виражаються у вмінні передавати знання іншим особам та забезпечити їх засвоєння. Також мати експресивні здібності – «вміння ясно і чітко виражати власні думки та почуття за допомогою мовлення, а також міміки та пантоміміки. Живе, образне, інтонаційно яскраве та виразне мовлення, емоційне, насичене, з чіткою дикцією, помірними жестами та рухами».[1]
- сугестивні здібності – це здатність до емоційно-вольового впливу на колектив, що залежить від комплексу особистісних якостей керівника, а саме, його вольових якостей (рішучості, витримки, наполегливості, вимогливості і т.д.), а також від почуття відповідальності за свій колектив. Це вміння переконувати, «вести за собою».
- вміння психолого-методичного планування передбачає визначення стратегії роботи на певний період, психологічну гнучкість у виборі методів роботи з окремими артистами та всією групою;
- діагостичні та дослідницькі вміння – визначення загальних здібностей, працездатності та прогнозування результатів, а такаж спостереження, експеримент та висновки.
Керівник хору повинен бути музично освіченим, уміти проводити навчальну роботу, володіти вокальною методикою, вміти самостійно вивчати нотний репертуар, а також мати спеціальну диригентсько-хорову підготовку. Вона визначає уміння володіти методикою роботи з хором, розучування творів з хором, роботи над основними елементами хорової звучності, ведення репетицій, організацію концертно-виконавської діяльності, ділових контактів. Крім вищезазначених якостей, керівник хору повинен бути широко освіченою людиною, яка володіє загальною і музичною культурою.
Для успішної роботи колективу важливе значення має дисципліна – як зовнішня, так і внутрішня.
Зовнішня дисципліна – це регулярне відвідування занять, своєчасний їх початок, відсутність розмов, правильна співоча постава, точне виконання вказівок керівника.
Внутрішня дисципліна – це зібраність уваги учасників, зосередженість їх на виконанні поставлених завдань, свідома підпорядкованість інтересів кожного загальним інтересам. Сувора дисципліна с передумовою створення творчої атмосфери у колективі. Прикладом такої дисциплінованої людини повинен бути керівник хору.
Взаємини у колективі повинні будуватися на засадах взаємної підтримки і допомоги, колективного прагнення до поставленої мети.
[1] Кан-Калик В. А. Основы профессионального педагогического общения / Виктор Абрамович Кан-Калик. – Грозный : Чечено-Ингуш. гос. ун-т им. Л. Н. Толстого, 1979. – 138 с. [ Згорнути уривок ]
|