Книголюбам пропонуємо
купить мебель
для ваших книг.
Шафи зручні для всіх видів книг,
окрім електронних.
www.vsi-mebli.ua
Життя бентежне, але не зле, як казала одна наша знайома. Тому нам доводиться давати рекламу, щоб підтримувати сайт проекту. Але ж Вам не складно буде подивитись її? Натискати на ці посилання зовсім необов’язково , але якщо Вам щось впало до вподоби - дозволяємо . З повагою, колектив "Автури".
|
Любові багато не буває : Роман
Саня Малаш
— Фенікс,
2016.
— 272 с.
— м.Київ. — Наклад 500 шт.
ISBN: 978-966-136-381-5
Жанр:
— Романи, новели та оповідання
Анотація:
Кожен мусить пройти шлях Любові, аби спізнати справжній сенс життя. Що краще – мати гроші на порятунок недужої дитини чи пробудити сумління в людях? Чи завжди добрий намір веде до здійснення твоєї мрії? Чи кожному дано перемогти невиліковну хворобу силою каяття та віри? І взагалі – що таке любов, як її виміряти та визначити межі?
Ми шукаємо вдень із ліхтарем себе та одне одного, раз у раз збиваємося з дороги, часом у розпачі падаємо на узбіччя. Але ніколи не перестаємо любити.
Бо Любові багато не буває…
Лінк із зображенням книжки:
|
Рецензія |
30.04.2020
Автор рецензії: Антоніна Спірідончева
(джерело:
Антоніна Спірідончева. Офіційна сторінка письменниці)
Кожному своє. І в поняття «любов» кожен вкладає те, що йому зручно. Мусиш це визнавати, якось толерувати, примирятися, читаючи роман «Любові багато не буває» Олександри Малаш, навіть якщо впродовж усієї книги думаєш одне: «Тікай, дівко, тікай звідти! Харе свої комплекси перевтілювати в любов! Там не буде тобі щастя!». Але й в поняття «щастя» кожен вкладає те, що йому підходить.
У центрі роману біполярний зв’язок хлопця-рятівника, а насправді руйнівника доль і дівчини, що несе любов, а насправді непомірну жертву. І так кружляють вони в своєму біполярному танці, не можучи ні з’єднатись, ні розірватись ... [ Показати всю рецензію ]
– впевнені, що діють правильно, в ім’я високих цінностей і любові. А якщо розібратись?
Головна героїня Настя має улюблену роботу, де її шанують, приязні стосунки з усіма, дім, який ділить із люблячою сестрою, а ще – велике серце. Вона допомагає хлопчику з біл-борда, хворому на рак. Пересилає гроші на лікування зі своєї невеликої зарплатні, навіть не знаючи достовірно, чи цей Ромчик існує насправді, чи є вигадкою чергових аферистів. Вона й сама не зрозуміє, коли її пожертвування перетворяться на її ж жертовність. Як в гонитві за грошима вона переживе неймовірне за жорстокістю зґвалтування і лишиться безплідною, як вона стане нелюбою Ромчиковою мачухою і терпітиме, і догоджатиме, і пустить байдужого до неї і їй Ромчикового татка в те місце, яке ще недавно збирали докупи на операційному столі фахівці від гінекології, ледь загоїтись встигло. А все заради Ромчика, бо ж йому потрібна любов, а любові багато не буває… При цьому власні забаганки Настя вперто ігнорує, на себе в неї не лишається любові. Її девіз стосовно себе: «Люблю, то й що? Це тепер не головне» (с. 171).
Другий головний герой роману і напарник Насті по біполярному танцю – Остап. Він є носієм особливої філософії здоров’я – усі хвороби мають психологічну природу. Щоб одужати, слід позбутися страху, позбутися себе колишнього, йти за власним покликом. Він, маючи кошти, відкриває спортивні клуби, бази відпочинку, тренує дітей після психологічних і фізичних травм, повертаючи їм здоров’я. Після трагічного випадку з його дівчиною йому відкривається здатність лікувати енергією і силою думки, яку він завжди використовує з правильною метою. Остап надзвичайно вольовий і переконливий, завжди знає «як краще». Опиратись його волі немає змоги. Його девіз: «А будеш губи копилити – ти мене знаєш. Зімну тебе, як той пластилін і виліплю нову людину» (с. 143). Він і сам не зрозуміє, коли його рятування перетвориться на руйнування доль. Адже саме Остап відірве один від одного закоханих своїм першим найщирішим почуттям Настю і Євгена, розкидає в різні сторони, прирече на нещасливість, а згодом пильнуватиме, щоб вони при живих почуттях не відновили стосунків. Бо так їм буде краще.
Роман «Любові багато не буває» тримає читача в постійному когнітивному дисонансі. Практично усі персонажі твору мають щирі наміри, доброту і готові безкорисливо допомагати, ділитися любов’ю. При цьому їхній світ є надзвичайно токсичним. Мова навіть не про те, що значну частину часу читач проводить під крапельницями, зі встромленим у вену катетером, в лихоманці, нервовій наднапрузі і гарячковому пошуку грошей на лікування хлопчика. (Волонтерський досвід дозволив авторці об’ємно і кваліфіковано подати тему лікування хворих на рак і водночас зафіксувати всі існуючі способи недоброчесного волонтерства, що є важливим набутком літератури). Мова про те, що все схоже на любов насправді є чимось іншим, а самої любові немає.
Усі без виключення дійові особи – одинокі. Сестри Настя і Марина втратили батьків, в жодної з них немає хлопця чи чоловіка. Марина, хоч і старша – ні про які стосунки навіть не думає. Остап одинокий і знає, що ніколи не одружиться і не матиме дітей, бо в нього інше «призначення». Його сестра Людмила, як і Марина, не облаштовує своє особисте життя, а досягає успіхів у професії. Неприкаяному Євгенові, який після любовних невдач страждає на алкоголізм, теж нічого світить. А Володимир, Ромчиків тато, не любить ні свою законну дружину (яка в свою чергу навіть власну дитину не любить), ні Настю, що нав’язалась йому в няньки-дружини, бо опікується лише хворим сином. Та й Ромчикову любов чи бодай вдячність – завоювати ніяк не вдається. Примітно, що Настя, яка віддає всю себе Ромчикові і Володі, ніколи не отримує задоволення, як і не відчуває образ, де вони просто кричущі. Що ж з ними усіма не так?!
Роман «Любові багато не буває» є перспективним полем для дослідження рефлекторності в стосунках між близькими людьми. Цікаво спостерігати, як Настя, що в дитинстві втратила батьків і не пізнала, як слід, їхньої любові і ласки, відчайдушно реалізує свій материнський інстинкт. Як Остап, що вчив інших позбуватися страху, сам його не позбувся, замаскувавшись особливим «призначенням». І Марина, яка так і не вискочила зі свого надто раннього материнства. І Володя, переламаний життям. Усі вони зазнали непоправних психологічних деформацій. І всі, всі вони дуже-дуже потребують любові – справжньої, тієї, якої багато не буває.
Роман Олександри Малаш – дебютний. Тож є і зауваги. Крізь канву твору ще досить помітно проступає мова авторки. Її герої полюбляють висловлюватись афористично і дотепно. Подекуди їхні дотепи не надто доречні. Клаптикова структура роману забезпечує стрімкий розвиток сюжету. Піднята дуже складна тема, з великою кількістю проблем. Щоб впоратися – треба мати силу в руці. Можливо, деякі психологічні моменти, аргументи вийшли недотягнутими. Утім роман надзвичайно дискутабельний.
Якби його прочитала достатня кількість людей, то можна було б довго ламати списи: чи мала моральне право Настя-Покиванка відмовитись від хворої дитини, зосередившись на власному щасті і пошуку кохання? Чи прийнятними (а головне – дієвими) є методи нетрадиційного лікування, які застосовує Остап? Чи всі мають право народжувати дітей? («Та що ти таке, щоби твою плоть і кров будь-якою ціною зберегти на планеті, нехтуючи всіма законами природного добору?!» – Остап, с. 198). Як авторці-феміністці вдалося написати твір такого спрямування – це що, аутотерапія? І ще немало питань можна знайти для обговорення. А біполярний танець Остапа і Насті таки вдалося спинити. Для цього їм довелося просто помінятись місцями: Остапу принести себе в невиправдану жертву, а Насті – стати рятівницею доль. Вона й себе порятувала і стала врешті щасливою у власній сім’ї. Та чи справді стала щасливою? [ Згорнути рецензію ]
|
30.04.2020
Автор рецензії: Олександр Козинець
(джерело:
Буквоїд)
Якби я робив поспішні висновки лише за назвою, то сказав би, що роман Олександри Малаш «Любові багато не буває» – класичний жіночий роман з хепіендом. Проте світ давно навчив за «обгорткою» розглядати «начинку».
Для мене показником хорошого тексту є з’ява в тілі фізіологічних відчуттів. За час читання «Любові» в мене вони змінювалися часто. Я відкрив у собі й кілька давніх ран, які завдяки діям головних героїв допомогли мені усвідомити свою неправоту й поспішність, і страшенно злився на Анастасію, головну героїню, яка принесла себе в жертву чужому щастю. І її жертву довго не оцінювали. Та скільки ... [ Показати всю рецензію ]
б я не гнівався на світ роману, але в реальному житті знаю далеко не одну жінку, яка принесла себе в жертву й зламалася спочатку психологічно, а потім і фізично.
Надзвичайно імпонували мені в тексті цитати різних авторів, які доповнювали сюжет, давали підказку, як буде далі. Особисто для мене «Любов» Сані Малаш – це шлях самозцілення. Це можливість стиснути зуби й сказати собі правду. Сам на сам, мов перед дзеркалом, щоб разом із давніми образами з тіла вийшли всі нариви, запалення, зневіра, втома й навіть рак. Адже більшість хвороб – з розуму.
Роман вчить лікуватися, поважати шлях іншого. Так, тут багато любові. Але не «мила», а тої сокровенної, даної кожному з нас зверху. Тої любові, яка з покоління в покоління передається з молоком матері.
Я справді злився, читаючи книжку. Бо проживав, паралельно з розвитком сюжету, те, в чому не хотів собі зізнаватися.
Колись для мене стала потрясінням книга Конкордії Антарової «Два життя». Але вона написана вже досить давно (під час Другої світової війни, а вперше видана в 1993 р.) й розкриває нам шлях духовного розвитку. Сучасним продовженням світогляду К. Антарової для мене є О. Малаш, яка мов невипадково народилася 100 років потому.
В «Любові багато не буває» є й цитати І. Златоуста, М. Дочинця, І. Манжури тощо. Це лакмусові папірці, які показують нам, з якої «речовини» зіткана душа авторки. Я не уявляю, скільки життів потрібно було прожити, щоб знати мудрість причинно-наслідкових зв’язків, які так легко «іншим зором» бачать деякі герої. Але цей роман безповоротно змінює тих, хто готовий іти вперед і бути щасливим.
Страждання люди обирають самі, а в щасті їх на світ відпускає Бог.
Мій гнів під кінець роману затих. Я пробачив і відпустив кривдників тексту й своє минуле. Адже хочу бути здоровим та жити в мирі. Я лікувався, і цей роман – приклад якісної духовної медицини.
Якщо такі істини сповідуєте й ви, вам стовідсотково варто прочитати цей роман. Адже любові багато не буває, як і внутрішнього щастя, здатного змінити все довкола. І як не крути, більшість того, що ми маємо або чого не маємо, таки залежить від нас!
І насамкінець кілька улюблених цитат з роману:
«Про хороше треба думати. Тоді тебе ніяка бацила не здолає!»
«Мети досягти майже завжди можна – за умови, якщо ти ставиш її правильно…»
«Мені ще було б цікаво, – ділилася Аня, – що могли від цих занять узяти діти з обмеженими можливостями. – Ой, дорога моя, якби ж ти уявляла собі, які в них необмежені можливості».
«– Від чого найбільше страждають чоловіки вашого віку?
– Від порожнечі, яку не знають, чим заповнити».
«Відмінників не люблять. Тому вони й відмінні від інших. Не такі..»
«Головне – щоразу, коли лишаєшся наодинці з собою, пробуй давати відповіді на питання: хто я є?».
«Ніколи не нав’язуй людям свого бачення… Ще не відомо, хто з вас правий».
«Мало забрати хворобу… Треба ще заповнити її місце здоров’ям».
«– Який ваш головний девіз?
– Любові багато не буває». [ Згорнути рецензію ]
|
|
|
|