Книголюбам пропонуємо
купить мебель
для ваших книг.
Шафи зручні для всіх видів книг,
окрім електронних.
www.vsi-mebli.ua
Життя бентежне, але не зле, як казала одна наша знайома. Тому нам доводиться давати рекламу, щоб підтримувати сайт проекту. Але ж Вам не складно буде подивитись її? Натискати на ці посилання зовсім необов’язково , але якщо Вам щось впало до вподоби - дозволяємо . З повагою, колектив "Автури".
|
Електронний пластилін
Михайло Бриних
— Факт,
2007.
— 244 с.
— (Серія: Exceptis excipiendis).
— м.Київ. — Наклад 2000 шт.
Тверда обкладинка.
Жанр:
— Кібер-панк
— Містичне
— Триллер
Анотація:
Якщо отримаєш можливість прожити ще одне життя — тобі це сподобається. Бо кількість перевтілень — необмежена. Одна проблема: кожен, хто потрапляє в цю січкарню людських доль, стає заручником системи, яка може помилятись. Ти думаєш, що ліпиш із пластиліну свій буттєвий ідеал. І не знаєш, що пластилін бачить ваші взаємини зовсім інакше.
Лінк із зображенням книжки:
|
Рецензія |
04.03.2011
Автор рецензії: Аліна Бажал
(джерело:
"Дзеркало тижня")
Є такий клоунський трюк: малесенька нібито торбинка виявляється непідйомною, наче в неї запхали тонну цегли. Так і ця книжка: не обманюйтеся мініатюрними розмірами та видимою легкістю викладу. Ненав’язливий покет-бук для розваги в метро вам не світить. Чи, може, ви сподівалися на історійку про чотирьох прибацаних молодих людей із кров’ю, монстрами, глюками, химерним філософуванням та ще якоюсь кіберпросторовою екзотикою? Із прихованою мораллю та фіналом, у якому все, нарешті, розтлумачується? А дзуськи!
Під час прочитання (першого, але не останнього) ви приречені на перманентну втрату сюжету ... [ Показати всю рецензію ]
там, де він має бути, і віднаходження там, де на нього вже давно не сподіваєшся. Сенсу в тому, що відбувається, приблизно стільки ж, скільки в шерезі снів-дежавю. Камера… пардон, монолог від першої особи переходить від персонажа до персонажа так непомітно, що читач не встигає підготуватися. Так, ніби розмовляєш з однією людиною і раптом розумієш, що співрозмовник уже давно пішов, а його місце зайняв хтось інший. Так само переходять «у спадок» від героя до героя рожеві зуби, виколоті/вибиті очі, чотирикімнатні квартири та коханки на ім’я Катя, позбавляючи читача останніх орієнтирів. Зненацька з’являються нові персонажі, щоб відколоти якийсь дикий фортель і відразу піти в небуття. Герої помирають, а потім з’являються в дещо модифікованій іпостасі, наче й не було нічого. Як у комп’ютерній грі, де в тебе є кілька життів (що зовсім не гарантує щасливого фіналу), або на перехресті паралельних реальностей. Утім, усе набагато заплутаніше: «…Той зріз кодової реальності, в якому опинилися всі причетні до експерименту, почав розшаровуватися… Проблема в тому, що розшарування зачепило і самих учасників проекту, яких програма — всупереч стартовим параметрам — сприйняла за елементи єдиного коду…». Реальність опливає й перемішується, наче кольорові шматочки пластиліну, а потім злипається у безформний клубок невизначеного кольору… У пластиліновому світі стираються початок і кінець, у ньому немає ані лінійності, ані обумовленості. Тут персонажі, гідні пера Подерв’янського, бавляться перами — жовтими і чорними (привіт Нуну!), а в паузи між дрібно посіченими шарами реальності вклинюється автор, у притаманній йому стьобній манері розмірковуючи про особливості сучасного українського роману. Чомусь виникає асоціація з патологоанатомом, який робить розтин, супроводжуючи його детальними іронічними коментарями. Можливо, тому, що текст так і кишить жмуриками — чи то справжніми, чи то пластиліновими…
Загалом, подорож буде нелегкою. Втім, якщо вам до снаги «Внутрішня імперія» Лінча та «Вірт» Нуна, то Бриниха злущите, як насіння (маленький бонус: уявіть трипи київськими вулицями…). Проте коли/якщо ви, нарешті, дістанетеся розв’язки, не факт, що ви її дістанетеся. Принаймні полегшено зітхнути і з чистою совістю забути про цю книжку вам не вдасться. Хоча сказати, ніби цей твір щось таке переверне у вашій свідомості, теж якось не випадає. Щоправда, автор і про це попереджає: «Оно в мене на кухні є фіточай, який називається «Енергійний». Він досить бридкий на смак, я взагалі не знаю, як це можна пити. З іншого боку, в нього є назва, яка обіцяє бадьорість, працездатність та інші звершення… І п’ю його. І нічого не відбувається. Сон насувається знову, бадьорості немає, горло закладає від викурених сигарет, а кава не лізе. Нічого не змінилося, крім одного: я випив чашку чаю «Енергійний». Сучасний український роман — це і є чай «Енергійний». [ Згорнути рецензію ]
|
04.03.2011
Автор рецензії: Віталій Жежера
(джерело:
"Газета по-українськи")
Літератор Михайло Бриних, 33 роки, написав роман ”Електронний пластилін”. Він побачив світ у видавництві ”Факт”.
Це одна з найзагадковіших книжок року, що минає. Із першої спроби важко визначити, що саме перед вами. Ймовірно, це пародія — але що пародіюється? Може, нинішня наша тінейджерська література? Або псевдоінтелектуальна проза? Бо ось є навіть підказка автора: ”Ти думаєш, що ліпиш із пластиліну свій життєвий ідеал, і не знаєш, що пластилін бачить ваші взаємини зовсім інакше”.
А може, це детектив, який прикидається чимось іншим? Скажімо, передбачувано-банальною історією про кібер-монстрів? ... [ Показати всю рецензію ]
І так добре прикидається, що йому вдається обманути читача. Дочитавши за один вечір книгу до кінця, читач відчуває непереборне бажання прочитати це ще раз. Бо йому здається, що він пропустив щось дуже важливе. І цього пропущеного йому не вистачає в самому кінці, коли якраз найцікавіше — чому і як сталася ця смертельна пригода, 26 трупів, серед яких немало знайомих персонажів. У тім числі Маша, яку звали Коровою, і дивний хлопець на ім’я Маруся Чурай.
Читач не помиляється: він справді пропустив багато. І не через свою неуважність, а через те, що автор винахідливо дурив легковірного читача. Там, де читач спершу сміявся, треба було плакати, але він цього ще не знав. Або: читач думав, що йому все зрозуміло, а насправді то був обман лінивого сприйняття. Коли читаєш роман удруге, тобі вже здається, що це зовсім інша книжка.
Можливо, для аматорів комп’ютерних ігор читати вдруге не знадобиться. Бо роман побудовано за законами саме тих ігор, де у вас може бути кілька життів у запасі й можна не раз спробувати змінити свою долю. Такому читачеві не здасться незвичним, що четверо головних героїв гинуть на 114-й сторінці, а книжка закінчується аж на 241-й, і хтось із загиблих з’являється знову.
А втім, автор знає, що запасне життя так само оманливе, як і поза грою. Тому це сумна книжка. Вона написана добрим письменником — але ніби десь наприкінці світу, коли літератури вже не стало, а літератори ще лишилися. Тому роман повний скептично-чорного гумору, часом просто блискучого. Трапляється й ненормативна лексика — але не така, до якої нас привчила сучасна українська молодіжна література, де матюкаються лише для того, щоб подражнити благопристойного поціновувача красного письменства. Ні, тут лихословлять так, як це роблять цілком нормальні дорослі люди — коли в них вже нема жодного іншого виходу й жодних інших слів. [ Згорнути рецензію ]
|
|
|
|