Книголюбам пропонуємо
купить мебель
для ваших книг.
Шафи зручні для всіх видів книг,
окрім електронних.
www.vsi-mebli.ua
Життя бентежне, але не зле, як казала одна наша знайома. Тому нам доводиться давати рекламу, щоб підтримувати сайт проекту. Але ж Вам не складно буде подивитись її? Натискати на ці посилання зовсім необов’язково , але якщо Вам щось впало до вподоби - дозволяємо . З повагою, колектив "Автури".
|
Місто уповільненої дії : роман
Анатолій Дністровий
— Факт,
2003.
— 420 с.
— (Серія: Exceptis excipiendis).
— м.Київ. — Наклад 2000 шт.
Тверда обкладинка.
Жанр:
— Проза
— Романи, новели та оповідання
— Міське
Анотація:
"Місто уповільненої дії" - перший роман Анатолія Дністрового з молодіжної трилогії ("Пацики", 2005; "Патетичний блуд", 2005). Це сувора урбаністична картина з життя сучасних підлітків, які стали на шлях злочинів. Написаний грубою, низькою лексикою у манері жорсткої прози, роман, присвячений неусвідомленому злу, невблаганному фатуму і водночас надії у вирі небезпек, які чатують на молоді неприкаяні душі. Сюжет роману - головний герой із маргінального, кримінального середовища прагне вирватися в кращий світ. Він виїжджає з рідного міста навчатися в університет. Однак, стара соціалізація, ніби баговиння, не відпускає його... Цей роман критики назвали "педагогічним".
Лінк із зображенням книжки:
|
Рецензія |
22.02.2012
Автор рецензії: Іван Андрусяк
(джерело:
Книжник review, № 22, 2003)
Критики вже звертали увагу на те, що роман Анатолія Дністрового “Місто уповільненої дії”, який побачив світ нещодавно в резонансній серії “Exceptis excepiendis” видавництва “Факт”, виглядає в контексті нашого письменства текстом значною мірою піонерським. Принаймні стосовно теми підліткової злочинности, досі, як це не парадоксально, у нас не оприявленої. Щоправда, справедливости ради слід пригадати, що проблиски теми дитячої та підліткової жорстокости таки фраґментарно випливали, бодай у знаменитих “Люборацьких” Анатолія Свидницького, у “бурсацьких” розділах художніх спогадів Сергія Єфремова чи ... [ Показати всю рецензію ]
оповіданнях Івана Франка та Володимира Винниченка. А якщо й далі “промацувати” літпроцес, можна згадати ще зо два десятки подібних побіжних тематичних доторків, від “Вуркаганів” Івана Микитенка до повістей Степана Процюка чи Юрка Покальчука. Проте від жорстокости до злочинности добрячий шмат “дороги”, а століття двадцяте акселерувало на цих теренах настільки, що й клясичний український “злочинець” Чіпка Варениченко, навіть якби в підлітковому віці лишився, уявляється мало не янголом.
Закидаю це не авторові, а критикам, котрі, не добачивши доморощених паралелей, чомусь бояться “скочити вище голови”: говорити про тематичну піонерськість Дністрового можливо лише в тому сенсі, що він спробував крізь призму західної контркультури відобразити оприявлені в нашій дійсності речі, нашою відсутністю контркультури проіґноровані. Адже найближчих “попередників” “Міста уповільненої дії” на “Петрівці” знайти неважко: “Місто і пси” Маріо Варґаса Льоси, де в жорстокому світі “майбутніх військовиків” виокремлюються психологічна пара Письменник – Яґуар (порівняйте у Дністрового психологічну пару образів Професор – Тюля); а ще – “Володар мух” Ґолдінґа, “Смерть у кредит” Селіна, “Останній поворот на Бруклін” Селбі, “Біллі Бадґейн” Докторроу, “Механічний апельсин” Берджеса, “Поштамт” Буковскі, оповідання Віана… Сам Дністровий в інтерв’ю, опублікованому в травневому числі “Книжкового огляду”, зізнається в своєму захопленні Селіном і Жене (“не лише як авторами, а й як людьми”), а ще вказує на фільм “Скіни” з Расселом Кроу – про австралійських неонацистів – який так само починається з жорстокости, й це задає фільмові відповідний ритм (“Місто…” починається зі сцени приховування трупа).
Попри згадані й незгадані паралелі, значною мірою підказані самим автором, я далекий від думки, що “Місто уповільненої дії” – це роман-запозичення. Аж ніяк! Просто спирання на досвід літературний слід означити так само, як і на досвід фактографічний. І тут доходимо до ще одного зрізу піонерськости Дністрового – привнесення в текст нештучного сленґу, котрий побутує в мові реальних “проблемних” підлітків, а не вигаданий украй далекими від цього середовища укладачами словників. Гадаю, що з часом на матеріалі цього роману писатимуться дисертації – тим паче, що йдеться не лише про елементарне калькування з англійської (шєт) чи російської (сцикуха), а й про цілу низку лексем, вибудуваних за законами українського словотвору (бодай ті ж пацики).
Проникнення в середовище на рівні сюжету й мови, розвиток теми “олюднення” героя, вивільнення з тенет “вузьколобости” – все це належить до беззаперечних плюсів “Міста уповільненої дії”. Одначе, при всіх своїх плюсах, повномасштабною літературною подією цей цілком добротний текст стати те міг, і ось чому: осмислення середовища тут відбувається зовні, а не зсередини, як у згадуваних Селіна чи Жене – хай навіть це “зовні”, в авторовому приватному випадку, насправді є “з постсередини”. Переконатися в цьому елементарно: бо ж сленґом написаний не роман, а лише діалоги декотрих персонажів; мова ж самого тексту – грамотна українська літературна, з декотрими більшою чи меншою мірою посутніми вкрапленнями.
Контркультура – це породження контрсередовища, котре дозріло до художнього самовираження; наше ж контрсередовище до цього ще не дозріло. Прозаїк Дністровий безперечно не належить контркультурі, але власне культурі, котра з висоти свого досвіду і з глибини своєї кризи прагне спізнати (інтеґрувати в себе, поживитися від… – як кому ближче) інші досвіди, самопорівнятися з іншими кризами. Цю функцію роман “Місто уповільненої дії” виконав, як на мене, блискуче. А от функції “самовираження зсередини” він на себе й не перебирав – це ймовірність майбутнього, і бандерлоги з пациками мусять створити її самі або зникнути з лиця землі. Така жорстока логіка літератури. [ Згорнути рецензію ]
|
20.02.2012
Автор рецензії: Без автора
(джерело:
Sumno.com)
Перед нами справжній міський роман, який з перших сторінок причаровує своїм цинізмом та відвертістю, породженим суворим життям та нелегкою правдою. Підлітки з сумнівним майбутнім, щирою дружбою і безрозбірливим сексом, стають вбивцями. Їх жертва - такий самий одноліток, дитина вулиці, один з тисяч. Тюля, Циркуль, Мишка, Булавка, Рома та Професор - кожному з них тепер треба жити з секретом, від якого залежить подальша доля кожного. На кого розраховувати? Чи можна виявити слабкість? Продовжувати далі розважатися, жити, ніби нічого не сталось?
Дивна особливість – показувати головного героя кращим ... [ Показати всю рецензію ]
за інших, так, ніби він один сильніший за всіх, ніби в його руках долі інших. Його дівчина - Інга – мамина й татова донечка, уся естетична, цнотлива, правильна і... часом дуже загадкова, особливо, це стосується її минулого. Окрім неї в житті Олега ще не одна, як то він називає їх «мантелепа». Випадкові зв'язки сприймаються як належне. Але хто каже що ця людина не здатна кохати. Ще й як. Справжні страсті по-санта-барбарівські спалахують між ним і Ромою – дівчиною його друга. Тут все по сценарію – і телефонні розмови, і приховані зустрічі, і «розборки».
Це «Місто» ніщо інше як Місто безвихіддя – тут немає куди подітись від пліток, злих язиків та загальної обізнаності в твоїх справах. Сильніші – втікають звідти, слабші – просто перетворюються на своїх батьків – старих, втомлених людей, котрих вже давно нічого не цікавить.
У кожного з учасників вбивства своя доля - хтось мріяв вчитись далі, хтось про бджіл і будиночок в Карпатах, деякі просто не сподівались ні на що. Наркотики, бійки, крадіжки, безсердечні стосунки - невже за цим немає нічого? Жорстоке ставлення до почуттів межує з хвилюванням, стражданнями та відвертим коханням, котрим відплачуєш за все. Справді, читаючи "Місто..." знаєш - все повертається. Завжди. Як хороше, так і погане.
Роман може налякати відвертістю - тут життя як воно є. Від реалізму, здається, немає куди подітись, але при цьому це ніколи не викликає певної злості.. Скоріш, цікавість пізнати стиль життя тих, хто так часто з’являється перед очі кожного. Бути ВУЗЬКОЛОБИМ - як воно? І чи можливо змінитись навіть після такого жорстокого вчинку?! [ Згорнути рецензію ]
|
|
|
|