20.11.2015
Рецензія на книжку:
Дністровий Анатолій. Глобус Карла Маркса : есеї з соціальної і політичної критики
До збірника статтей Анатолія Дністрового ввійшли тексти, написані у 2007–2015 роках. Автора цікавлять новий порядок праці, суспільний поділ, нерівність, креативний клас, роль медій у глобалізаційних процесах, «сплощення» світу, революція та її альтернативи. Частина текстів віддзеркалює громадянський песимізм 2007 року, друга ж частина, написана після 2013 року, має оптимістичніші інтонації.
Стаття «Глобус Карла Маркса (модерний марксизм і глобалізація)» є теоретичним вступом до збірника. У ній Дністровий наголошує прочитання Маркса у «футурологічному», а не «ідеологічному ключі» як «апостола глобального капіталізму», зауважуючи, що «Маркс перший відчув і передбачив динаміку модерного капіталізму».
Написана 2012 року стаття «Сутінки держави» торкається процесу розмиття кордонів національних держав і ставить питання їх ефективности в сучасному світі, коли транснаціональні спільноти, сформовані завдяки віртуальному простору, і місцеві ініціятиви часто є гнучкішими й швидше відповідають на виклики. Державі ж нерідко бракує дієвого менеджменту.
Сфера праці і зміни в ній, зокрема переселення через кризу зайнятости і формування нових типів трудових відносин, висвітлено у статтях «“Сплощений світ” Томаса Фридмана», «Твій бос – піндюк? (про феномен невидимої праці)» та «Безпекова раціональність і соціокультурне відчуження в перехідному суспільстві». Декілька текстів присвячено динаміці розриву між багатими й бідними, колективним формам поведінки, креативному класові як новому суб’єкту модернізації, іще слабко розвиненому в українському суспільстві, і ролі технологій у розвиткові соціюму («Соціяльний пейзаж: оформлення диференціяції», «Креативний клас і його вороги»). В окремих текстах прозирає український контекст, зокрема коли автор згадує про вітчизняний «політичний клас» і потребу сформувати громадянську ідеологічну культуру – «імперативний стан суспільства, коли владі не прощаються жодні прорахунки».
Дністровий звертається і до журналістського доробку Маркса, а спостереження щодо ролі медій у сучасних глобальних процесах розсипано всіма текстами книжки, хоча жоден спеціяльно не присвячено цій темі.
Світлана Ославська
Світлана Ославська
(Джерело:
Критика)
|